اخبار ویژه

حکم اعدام محمدرضا.ح پس از ۱۸ سال زندان لغو شد

حکم اعدام محمدرضا ح، که در ۱۵ سالگی به قتل عمد متهم شده بود، پس از گذراندن حدود ۱۸ سال در زندان بالاخره لغو شد.


محمدرضا ح، متولد ۲۷ اسفند ۱۳۶۶ بوده و از سال ۱۳۸۲ در زندان بسر می‌برد. وی متهم بود در سن ۱۵ سالگی در حین سرقت یک اتومبیل در کازرون به همراه سه فرد دیگر در مسیر کازرون به شیراز مرتکب قتل شده است.

محمدرضا.ح در ابتدا اتهام وارده را پذیرفته بود اما چندی بعد توضیح داد که دو همدستش با وعده پول فریبش دادند تا قتل را برعهده بگیرد و به او گفته بودند چون زیر سن قانونی است اعدام نخواهد شد.

دیوان عالی کشور در حکمی مجازات اعدام محمدرضا ح را لغو و او را به پرداخت دیه به خانواده مقتول محکوم کرده است. در این حکم که حسین احمدی‌نیاز، وکیل محمدرضا.ح در اختیار ما گذاشته، تصریح شده که اولا پزشکی قانونی اعلام کرده که به دلیل گذشت زمان نمی‌تواند در مورد رشد عقلانی متهم در هنگام وقوع جرم اظهار نظر کند. ثانیا اظهارات سایر متهمین مبنی بر اینکه خفگی مقتول توسط محمدرضا ح (که زمان وقوع جرم ۱۵ سال داشته و از همه متهمان کوچکتر بوده است) صورت گرفته “به نحوی نیست که موجب علم و قطع و یقین عمدی بودن قتل شود”.

شعبه اول دیوان عالی کشور که این حکم را صادر کرده، در ادامه سایر دلایل برای لغو حکم قصاص متهم را اینگونه توضیح داده است:

ثالثا: متهمین دیگر اظهارات قبلی خود را تکذیب و بر خلاف آن ادعا نموده‌اند. رابعًا: قضات محترم شعبه صادرکننده حکم قصاص بر عمدی بودن قتل اتفاق نظر نداشته‌اند و اقلیت در انتساب بزه قتل عمد به متهم شبهه کرده‌اند.

بدین ترتیب محمدرضا.ح به پرداخت یک فقره دیه مرد مسلمان در حق اولیاء دم” محکوم شده است.

بیشتر بخوانید: دو مرکز خدمات جامع سلامت روستایی در دهه فجر در کوه چنار افتتاح شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا