آموزشاجتماعیاخبار ویژه

کدام نوزادان استان فارسی باید واکسن تکمیلی فلج اطفال بزنند؟

به گزارش چنارنیوز به نقل از آخرین خبر ، واکسیناسیون فلج اطفال کودکان متولد ۹۵ تا قبل از شهریور ۹۷ در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام می شود.
مدیرگروه بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از انجام واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال، برای کودکان متولد شده از یکم فروردین ۹۵ تا قبل از شهریور ۹۷ که واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت نکرده اند، از ابتدا تا پایان بهمن و در مراکز بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانشگاه خبر داد.
دکتر «مصطفی ابراهیمی» گفت: نخستین گزارش ها از سابقه مصرف واکسن در کشور به سال ۱۸۲۹ میلادی و استفاده از واکسن آبله در کشور باز می گردد؛ در سال ۱۳۲۲ قانون مایه کوبی همگانی علیه بیماری آبله به تصویب مجلس شورای ملی رسید و به دنبال آن واکسیناسیون گروه های هدف انجام شد.
او ادامه داد: با توجه موفقیت ریشه کنی بیماری آبله که در سال ۱۹۷۷میلادی و به دنبال مشارکت همه ملت ها نصیب جامعه بشری شد، در سال ۱۹۸۸ میلادی مجمع عمومی بهداشت جهانی، سازمان جهانی بهداشت را مکلف ساخت که بیماری فلج اطفال را تا سال ۲۰۰۰ میلادی(۱۳۷۹ ه.ش) در دنیا ریشه کن کند؛ از سال ۱۳۷۳ جمهوری اسلامی ایران راهبردهای مصوب برنامه ریشه کنی فلج اطفال یعنی ارتقای پوشش واکسیناسیون جاری کودکان، فعالیت نظام مراقبت فلج شل حاد و برگزاری عملیات گسترده ایمن سازی تکمیلی را در راستای دستیابی به هدف ریشه کنی با قوت به اجرا گذاشته است.
به گفته دکتر ابراهیمی در حال حاضر بیماری فلج اطفال تنها در سه کشور دنیا همچنان به صورت بومی وجود دارد که دو کشور پاکستان و افغانستان در همسایگی ایران قرار دارند و همین امر اهمیت و ارزش اقدامات انجام شده و در دست انجام کشور را دو چندان کرده است.
او افزود: پاک بودن کشور از بیماری فلج اطفال از سال ۲۰۰۱ میلادی به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده و تداوم این وضعیت به صورت سالانه و پس از بررسی دقیق و تایید فنی سند سالانه ای که در این زمینه تسلیم دفتر نمایندگی آن سازمان در منطقه مدیترانه شرقی می شود، تمدید می شود.
دکتر ابراهیمی اضافه کرد: براساس هدف ریشه کنی جهانی، کشور ما باید بتواند وضعیت عاری از پولیو را تا زمان تحقق ریشه کنی جهانی برنامه حفظ کند؛ با وجود خطر مستمری که از بابت ورود موارد بیماری از کشورهای آلوده به داخل کشورهای عاری از پولیو، از جمله ایران وجود دارد، در صورت حفظ پوشش مناسب ایمن سازی)به میزان بیش از ۹۵درص( و عملکرد مناسب نظام مراقبت فلج شل حاد در کشف موارد احتمالی که منجر به کشف و پاسخدهی مناسب می شود، امکان تداوم وضعیت فعلی وجود دارد.
کارشناس بیماری های قابل پیشگیری با واکسن معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: در استان فارس بیش از ۲۲ سال است که هیچ موردی از فلج اطفال گزارش نشده است و از آذر سال ۱۳۷۹، کشور موفق به حذف بیماری فلج اطفال شده است.
«مرضیه عطاء الهی» افزود: سازمان جهانی بهداشت به حدود ۶۰ کشوری که در حال حاضر از واکسن خوراکی استفاده می‌ کنند، توصیه کرده است برای این که سریع تر به هدف ریشه کنی جهانی فلج اطفال دست پیدا کنند، در یک حرکت هماهنگ، واکسن تزریقی فلج اطفال را نیز در یک نوبت به برنامه واکسیناسیون کودکان اضافه کنند.
او با اشاره به آغاز تلقیح واکسن تزریقی فلج اطفال همراه با سایر واکسن های چهار ماهگی، برای تمامی کودکان چهار ماهه، از شهریور ۹۴ ، ادامه داد: در یک مدت محدود وقفه کوتاهی برای ادامه روند برنامه، به علت کمبود جهانی این واکسن اتفاق افتاد و مجدد با تامین واکسن به اندازه کافی در کشور، از شهریور سال جاری برای تمامی کودکان در سن چهار ماهگی، این واکسن تزریق می شود؛ همچنین برای کودکان متولد یکم فروردین ۹۵ تا قبل از شهریور ۹۷ که واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت نکرده اند، از اول تا پایان بهمن، در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانشگاه، این واکسیناسیون انجام می شود.
عطاءالهی از تمامی خانواده هایی که دارای فرزند متولد یکم فروردین ۹۵ هستند و تا شهریور ۱۳۹۷ موفق به دریافت واکسن تزریقی فلج اطفال نشده اند، درخواست کرد تا به مراکز بهداشتی و درمانی نزدیک محل سکونت خود مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا