کازرون

ارزش سهام پتروشیمی‌ کازرون فقط بر روی کاغذ است

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه ارزش سهام پتروشیمی کازرون که عملا هیچ وجود فیزیکی ندارد روز به روز در حال افزایش است گفت: متاسفانه سهامداران به دلیل اینکه هیچ ساختمان فیزیکی وجود ندارد در حال هوا فروشی هستند.


به گزارش چنارنیوز به نقل از ایلنا، دکتر فریدون عباسی افزود: بی‌شک ارزش سهامی که افراد در ۱۵ سال گذشته خریداری کرده اند در حال حاضر مبلغی بالغ بر ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیون تومان است که متاسفانه سهم این شرکت ها در واقعیت این طور نیست و ارزش سهام این پتروشیمی به دلیل اینکه پولی وارد فعالیت نشده است صفر است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه سهام داران پتروشیمی هایی مانند کازرون به دلیل هماهنگ بودن با هیئت مدیره اقدام به افزایش سرمایه می کنند گفت: متاسفانه پتروشیمی های نورآباد و کازرون قربانی این موضوع شده اند.

نماینده کازرون و کوه‌چنار در ادامه با بیان اینکه شرکت های بزرگ و ستاره خلیج فارس از سهامداران عمده پتروشیمی کازرون به شمار می روند افزود: عرضه سهام چنین پتروشیمی هایی در حال حاضر کاغذ بازی و حبابی بیش نیست که در آینده ای نه چندان  دور شاهد ظهور بحران در این بخش خواهیم بود.

دکتر عباسی دوانی با اشاره به اینکه بازنشسته های آموزش و پرورش حدود ۱۵ سال پیش با دلخوش کردن به وعده های سهامداران اقدام به خریداری سهام پتروشیمی کازرون کردند گفت: سهامداران پتروشیمی با سر دادن وعده هایی مانند راه‌اندازی این مجتمع در ۳ الی ۴ سال آینده و سود‌دهی مناسب، حدود ۳ میلیون تومان از سهام پتروشیمی کازرون را به مردم و بازنشسته های آموزش و پرورش فروختند.

دکتر عباسی در ادامه با اشاره به اینکه در شرایط فعلی محصولات پتروشیمی در مناطقی مانند خوزستان، ایلام و عسلویه به دیگر کشورها صادر می شود افزود: به دلیل اینکه فعالیت بخش خصوصی در این پتروشیمی ها هیچ مشکلی در فروش محصولات شان ندارند صادرات آن در حال انجام است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با بیان اینکه انتقال ارز به داخل کشور از مشکلات موجود در صادرات محصولات پتروشیمی است گفت: اگرچه تحریم ها باعث شده در بازگشت ارز به کشور دچار مشکل شویم اما نباید فراموش کرد که فروش خوراک و محصولات پتروشیمی ایران با قیمت ارزان و ناچیز به دیگر کشور ها از مشکلات این بخش به شمار می رود.

رئیس کمیسیون انرژی در ادامه با اشاره به اینکه ارزان فروختن مواد گازی به دیگر کشورها توسط شرکت ملی گاز باعث شده که مشتری ها چندان تمایلی به بازگشت ارز به داخل کشور نداشته باشند افزود: بی شک گران شدن قیمت گاز و مطابق نرخ صادرات از عواملی است که در بازگشت ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی تاثیر بسزایی دارد.

نماینده مردم کازرون و کوه‌چنار در مجلس اعتقاد دارد که پول حاصل از فروش محصولات پتروشیمی باید به جیب مردم برود نه سهامداران پتروشیمی.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس در ادامه با اشاره به قراداد ایران و چین و با بیان اینکه در حال حاضر هیچ نامه مکتوبی به بنده به عنوان نماینده مجلس و کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ارسال نشده، ادامه داد: در حال حاضر موضوع قرار داد ایران با چین بیشتر در حد خبر و جنجالی است که در رسانه ها مطرح می شود که این مهم می تواند تاثیر زیادی بر منافع کشور داشته باشد.

دکتر عباسی با بیان اینکه معتقدم  دستگاه دیپلماسی کشور باید در موضوع قرار داد میان ایران و چین دقیق تر عمل کند ادامه داد: بی شک در شرایط فعلی نیاز است تا دستگاه دیپلماسی کشور توضیحات لازم را در رابطه با قرار داد ایران و چین به مردم ارائه دهند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه معتقدم در حال حاضر نباید تمام جزئیات قرار داد ایران و چین را شفاف و در اختیار دشمن قرار دهیم افزود: مذاکرات در این بخش باید با نگاه درست به آینده حکمت و مصلحت کشور در نظر گرفته شود.

نماینده کازرون و کوه‌چنار در ادامه با اشاره به اینکه در شرایط فعلی نباید با قرار دادن تمام تخم مرغ ها در سبد غرب رابطه با کشورهایی مانند چین و روسیه را خراب کنیم، افزود: بنابراین این موضوع نباید به گونه‌ای باشد که اگر در گذشته می‌توانستیم یک کالایی را به عنوان مثال با رقم ۱۰ از کشورهایی مانند روسیه و چین دریافت کنیم رابطه با غرب باعث شود که این رقم به سی و چهل افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا