اجتماعیفرهنگی

فقر فضای مناسب برای ارائه “هنر” هنرمندان در چنارشاهیجان

به گزارش چنارنیوز، بی‌شك بالاترين عنصری كه در موجوديت هر جامعه دخالت اساسی دارد فرهنگ آن جامعه است، اساسا فرهنگ هر جامعه هويت و موجوديت آن جامعه را تشكيل میدهد از اين رو مراکز فرهنگی در هر استان و شهر می‌تواند به ارتقا سطح فرهنگی و هنری جوانان آن منطقه و استعداديابی جوانان و نوجوانان كمک بسياری كند.

درسال‌های گذشته دولت و مسولان شهرستان و حتی شورای شهر و شهرداری شعار کار فرهنگی دادند؛ اما حداقل ما پيشرفتی در گسترش فضای فیزیکی فرهنگی تا حالا ندیدیم.

در بخش چنارشاهیجان و شهر قائمیه هرزمان کاری فرهنگی هنری انجام شود یا باید در مصلی نمازجمعه یا مدرسه یا سالن ورزشی انجام گیرد که هیچکدام از اینها پاسخگو و مناسب این قبیل کارهای فرهنگی هنری نیست.

18اسفند گروهی هنری در تالار قصر قائمیه به اجرای برنامه پرداخت که با وجود استقبال گسترده مردم و اجرای خیلی خوب هنرمندان به علت مناسب نبودن مکان برای تماشای این برنامه و سیستم صوتی بسیار ضعیف، خیلی زود جمعیت آمده پراکنده و به خانه برگشتند.

مشكل اصلی، نبود فضای كافی براي ارائه “هنر” هنرمندان است. وقتي هنر آنها ديده نشود، به طبع دلسرد می‌شوند و يكي از مهم‌ترين گلایه‌ شهروندان و هنرمندان، نبود فضای نمايشگاهی با استانداردهای لازم در چنارشاهیجان است.

قائمیه يك مجتمع فرهنگي با فضای محدود دارد كه تعداد محدودی از هنرمندان  در آنجا به فعاليت می‌پردازند.

این مجتمع به صورت بسيار كوچك، به شكل سنتي و بدون در نظر گرفتن استانداردهاي لازم براي آموزش، نمايش و كارهاي فرهنگي ساخته شده و بيشتر كاربري اداري دارد.

البته نياز است مجتمع فرهنگی، مديريت فرهنگی هنری براي آن انتخاب شود به گونه‌ای كه فرد مدير، خودش را كامل وقف كارهای فرهنگی هنری كند نه فعاليت‌های دیگر.

بی‌توجی به مسائل فرهنگی به پیکره جامعه آسیب وارد می کندو با توجه به کثرت دانشجویان و فارغ التحصیلان و علاقه‌مندان هنر، فضاهای فرهنگی کم و غیر استانداردی برای ارایه آثار هنری وجود دارد و استقبال مردم از تولیدات هنرهای مختلف به علت نبود سالن مناسب کمتر می‌شود. این نشان می دهد در حوزه فرهنگ وهنر می باید توجه بیشتری به نیاز خانواده ها شود.

به عقیده ما نبود فضاهای فرهنگی و کم توجهی به مسایل هنری می تواند رابطه معنا داری با افزایش خشونت، طلاق، و اعتیاد در جامعه داشته باشد و با توجه به نقش تاثيرگذاری كه فرهنگ در جامعه می‌تواند داشته باشد و اهميتی كه در هدايت و شكل گيری شخصيت نوجوانان و جوانان دارد انتظار می‌رود متوليان امر فرهنگ دست به كار شده و با ايجاد فضاهای فرهنگی در قائمیه، بستری برای رشد و پيشرفت استعدادهای درخشان اين منطقه و شرايطی برای جلوگيری از هرگونه آسيب اجتماعی فراهم كنند.

یادداشت:ایمان احمدی

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا