اخبار ویژهکازرونمحیط زیست

از خواندن فاتحه کشاوزی و قطعی ده روزه آب‌شرب انارستان تا گِله از مسوول امور آب شهرستان

به گزارش چنارنیوز، سالیان نه چندان دور اگر از شابیر به سمت بوشهر می‌‌رفتیم رودخانه‌ای پر آب و مردمانی سخت کوش و مهربانی را می‌دیدیم که همگی در چنین روزهایی مشغول کشت برنج یا به قول ما کَلَکی بودن و کسی مشکلی با کم آبی نداشت و شاید اصلا فکر این روزاها را نمیکرد و طی آن سالها به استان همسایه هم “چون آب بود” میدادیم.

چندسالی هم هست به علت کم‌بارشی و خشکسالی کشور و مخصوصا استان فارس و شهرستان کازرون را با کمبود آب مواجه کرده است بطوری که برنج که هیچ خیلی از بخش‌های دیگر کشاورزی هم رفته رفته تعطیل شد و هنوز ادامه دارد.

در این شرایط اکثر روستاهای مجموعه دهستان انارستان و روستاهای همجوار با وجود وضعیت بهتر آب نسبت به جاهای دیگر شهرستان به علت خشکسالی دچار کمبود آب شرب شده‌اند.

در همین راستا جلسه ای پیرامون مشکل آب شرب در مسجد روستای انارستان با حضور بخشدار چنارشاهیجان، شورا و دهیار این روستا و روستاهای همجوار و اقشار مختلف مردم برگزار شد

پیرمردی در جمع گفت: ما که فاتحه کشاورزی را خوانده‌ایم حداقل مشکل آب خوردن را حل کنید.

مهرزاد دهداری از اعضای شورای روستای انارستان با گلایه از برخی مسوولان در تاخیر حل مشکل آب این روستا گفت: مسوولان برای حل مشکل آب می‌گویند اول کنتور نصب کنید ما با نصب کنتور مشکلی نداریم و حاضریم زیر نظر آبفا بریم به شرطی که آب بهداشتی و سالم حدقل روزی شش تا هفت ساعت به ما بدهند.

عضو شورای اسلامی روستای انارستان از عدم حضور مدیر امو آب شهرستان با وجود دعوت از وی برای حضور در جلسه انتقاد کرد و گفت: با نصب کنتور پول آبی که مردم پرداخت می‌کنند به حساب شورای آب که مال روستا هست واریز می‌شود.

دهداری افزود: با نصب کنتور توزیع عادلانه‌تر آب در روستا بهتر و از مصرف بی‌رویه آب جلوگیری می‌شود.

اسکندر معصومی بخشدار چنارشاهیجان با اشاره به خشکسالی‌های اخیر و کم شدن منابع آب، خواستار صرفه‌جویی و کمک و همیاری مردم در این امر مهم شد.

وی با بیان اینکه در هر سال ۳۵ درصد از آب ارسالی به بوشهر کم می‌شود تا صفر شود افزود: اگر روند خشکسالی ادامه یابد چه بسا از خط لوله انتقال آب به بوشهر در آینده خودمان از بوشهر و نصب آب‌شرین کن و تصویه اب دریا آب به اینجا انتقال دهیم.

معصومی با گلایه از افرادی که با آب شرب درخت آبیاری می‌کنند و ماشین و حیاط می‌شویند و در در مصرف آب صرفه‌جویی نمی‌کنند و کمبود آب شرب را در نظر نمی‌گیرند گفت: با نصب کنتور مصرف آب را می‌توان کنترل کرد.

در ادامه مردم روستا که از نبود ده روزه آب بسیار گِله داشتند، به بیان مشکلات خود در زمینه کمبود آب و راه‌حل‌ها آن گفتند و آمادگی خود برای نصب کنتور در سریعترین زمان اعلام و خواستار حل هرچه سریع‌تر مشکل آب شرب شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا