سیاسی
موضوعات داغ

شوراي شهر و شهردار موفق در گرو انتخابي آگاهانه

چنارنیوز در سلسله یادداشت‌هایی به بررسي اهميت انتخاب آگاهانه اعضاي شوراي شهر در آينده وضعيت شهر می‌پردازد.

با نزديك شدن به ايام انتخابات شوراها و رياست جمهوري در خرداد ۱۴۰۰، شمارش معكوس ظهور و بروز كانديداهاي مختلف، متكثر و رنگارنگ از هر كوي و برزني، به گوش مي رسد.

اهميت و جايگاه نهاد مردمي شوراها آنچنان است كه علاوه بر تمرين دموكراسي در جامعه، پازل قدرتمند و پر اهميتي را در عرصه مديريت و خدمات شهري داراست و از اين رو مشاركت آگاهانه مردم در اين انتخابات، تعيين كننده و اساسي خواهد بود.

به عبارت ديگر با انتخاب يك شوراي كارآمد، مي توان به شهري خوب دست يافت كه از نظر عمراني، خدماتي، رفاهي- تفريحي، فضاي سبز، اماكن هنري و فرهنگي و … زبانزد و نمونه باشد.

در انتخابات شوراها، تكثر كانديداها خود نوعي فرصت براي اداره بهتر امور شهر است.

مطرح شدن برنامه هاي كانديداها در مديريت شهري و تلاش براي تبليغ آن در بين شهروندان فرصتي است كه مي توان از آن به نفع شهر و شهرداري بهره گرفت.

چنارنیوز، در صدد اجرا و احياء گفتماني است كه يك طرف آن كانديداها هستند و طرف ديگر آن كارشناسان و مردم. به باور ما با ايجاد چنين گفتمان در حوزه مديريت شهري مي توان به انتخاب بهترين ها دست يافت و شهر را از وضعيت نابسامان فعلي نجات داد.

چنانچه قبلا نيز گفته ايم، اين مهم در اولويت ما خواهد بود تا شهروندان بتوانند با آگاهي و اطلاع رساني مستند و صحيح و به دور از هياهوي سياسي و جناحي، يك انتخاب حرفه اي و درست در مقوله شوراها داشته باشند.

علی احمدزاده فعال اقتصادي و كارآفرين مي گويد: ارتقاء درآمدهاي پايدار و كلان شهرداري و تعريف جديد از كدهاي درآمدزاي شهرداري، مي تواند يكي از اولويت هاي اصلي شوراها باشد.

احمدزاده كارآفرين و فعال اقتصادي در پاسخ به خبرنگار چنارنیوز از تعريف جديد كدهاي درآمد زاي شهرداري سخن مي گويد و ادامه مي دهد: شوربختانه مشكل هميشگي ما در عرصه مديريت شهري،وضعيت كم درآمدي آن است و همين نقيصه اساسي، شهرداري قائمیه را در اجراي پروژه هاي عمراني در شهر دچار مشكل مي كند،چراكه اگر پول نباشد يا پروژه اي تعريف نمي شود يا اگر هم تعريف شد، خوب اجرا نمي گردد.

وي با تاكيد بر ايجاد فضاي پر شور و نشاط در جامعه در ايام برگزاري انتخابات شوراها و رياست جمهوري افزود: رسانه ها و مطبوعات نقش تعيين كننده اي در انتخابات اگاهانه مردم دارند.

مردم اول بايد بدانند وظايف قانوني و اختيارات واقعي شوراها چيست و بعد از آن با توجه به اين اختيارات و وظايف، افراد مختلف را مرتبط با تخصص و مدرك تحصيلي و تجارب و سوابقشان، انتخاب نمايند.تا زماني كه يك نگرش واقع بينانه از اختيارات و وظايف شوراي شهر نباشد، نبايد انتظار داشت انتخابات آگاهانه باشد.

احمدزاده با اشاره به آراء قوميتي قائمیه در انتخابات، ادامه داد: شهروندان تمامي مناطق بايستي يك جامع نگري در انتخابشان نسبت به حل معضلات تمامي مناطق شهر داشته باشند و اينگونه نباشد كه شوراي شهر به مناطقي بسيار اهميت بدهد و به ساير مناطق توجه اندكي كند.

در واقع تعيين كردن اولويت هاي عمراني، خدماتي، رفاهي و تفريحي، كاركرد اصلي شوراي شهر است و بايستي اين تعيين اولويت ها بر اساس مطالعه، نياز سنجي، امكان سنجي و مشاركت مدني شهروندان انجام شود.

اين فعال اقتصادي با تاكيد بر لزوم راه اندازي شوراياري محلات در سطح شهر قائمیه ، بيان كرد: شوراياري ها نمايندگان محلات و مناطق مختلف شهر هستند و مي توانند اولويت ها و نياز هاي اساسي محلات خود را به اعضاي شورا انتقال دهند تا در برنامه ريزي و بودجه بندي لحاظ گردد.

شوراياري ها حلقه واسط بين مردم و نهاد شوراي شهر و شهرداري اند و در جهت دهي تصميم مديران شهري، نقش قابل توجهي دارند و بايد از اين پتانسيل در بهبود مديريت شهري استفاده نمود.

احمدرضا مزارعی فعال اجتماعي فرهنگي در پاسخ به چنارنیوز گفت: بر كسي پوشيده نيست هر انتخاباتي در كشور ما اهميت خاص خود را دارد در اين ميان انتخابات شوراي شهر به لحاظ ارتباط با توسعه ي شهري و تاثير مستقيم آن در زندگي مردم و شهروندان اهميت ويژه اي پيدا مي كند و حضور آگاهانه بدون نگاه قومي قبيله اي به اين انتخابات مي تواند هم در جايگاه شوراي منتخب تاثير بگذارد و هم روند پيشرفت امور را بدنبال داشته باشد.

وي ادامه داد: انتخاب افراد مسئول و متخصص به عنوان شهروندان فعال و پويا فارغ از جناح بندي هاي موجود بر اين تاثير گذاري خواهد افزود به گونه ايكه افراد منتخب خواهند توانست در حوزه ي حقوق شهروندان فعال تر باشند.
همانگونه كه رهبر انقلاب مي فرمايند جايگاه شوراها اين است كه نظارت كنند، رابط و پيگير دغدغه هاي مردم و مسئولين باشند، به درد مردم برسند، زبان مردم باشند و چشم مسئولان.
مزارعی افزود: خيلي از شهرهاي كشور به بركت شوراي شهر خوب به دستاوردهاي خوبي هم رسيده اند ضمن اينكه بر اساس قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران اداره امور كشور بايد به اتكاي آراي عمومي انجام شود، همانطور كه قانون اساسي مقرر نموده است مداخله سيستم در حكومت از طريق رياست جمهوري، مجلس شوراي اسلامي، مجلس خبرگان، و شوراهاي كشور تحقق مي يابد.

وي در خصوص ويژگي هاي يك عضو شوراي شهر گفت: اول اينكه دانش و اطلاعاتش به روز باشد يا به عبارتي انديشه هاي نو و ايده هاي جديد داشته باشند.

دوم اينكه اداره شهر را بر اساس نيازهاي مردم تنظيم كنند و برنامه مدوني براي هدايت مديريت شهري و زير ساخت هاي آن داشته باشد و سوم اهل عمل باشد و از شعارگرايي پرهيز كنند، شهامت و شجاعت لازم جهت اجراي طرح ها و برنامه هاي خود داشته باشند.

چهارم بدنبال ايجاد وحدت، همدلي و وفاق شهروندان باشد، پنجم آشنا به حقوق شهروندي بوده و اصول دموكراسي و آزادي بيان را محترم شمارد و از حقوق زنان و كودكان دفاع كند.

ششم از فن بيان و ارتباط موثر برخوردار باشد تا بتوانند از حقوق مردم دفاع نمايد و در اخر اينكه خداجو و خدامحور باشد و از مقدسات ديني و احساسات مذهبي مردم به نفع گروه يا جناح سياسي خود بهره برداري نكند.

وي درباره اولويت كاري شوراي بعدي گفت: ساختار عمراني شهر، عدم وجود پروژه هاي عمراني بزرگ، وضعيت بد شهر از نظر فضاي سبز و مبلمان شهري، وضعيت نامناسب فضاهاي فرهنگي مانند نبود يك سالن اختصاصي نمايش، اتمام پروژه هاي نيمه تمام و فعال كردن شوراهاي محلي و منطقه اي و ايجاد درآمدهاي پايدار براي شهرداري و پرهيز از روزمرگي و ارائه يك ديدگاه راهبردي ميتواند اولويتهاي يك شوراي موفق باشد.

لینک کوتاه:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا