سیاسی
موضوعات داغ

شورای شهر و شهردار موفق در گرو انتخابی آگاهانه

چنارنیوز در سلسله یادداشت‌هایی به بررسی اهمیت انتخاب آگاهانه اعضای شورای شهر در آینده وضعیت شهر می‌پردازد.

با نزدیک شدن به ایام انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در خرداد ۱۴۰۰، شمارش معکوس ظهور و بروز کاندیداهای مختلف، متکثر و رنگارنگ از هر کوی و برزنی، به گوش می رسد.

اهمیت و جایگاه نهاد مردمی شوراها آنچنان است که علاوه بر تمرین دموکراسی در جامعه، پازل قدرتمند و پر اهمیتی را در عرصه مدیریت و خدمات شهری داراست و از این رو مشارکت آگاهانه مردم در این انتخابات، تعیین کننده و اساسی خواهد بود.

به عبارت دیگر با انتخاب یک شورای کارآمد، می توان به شهری خوب دست یافت که از نظر عمرانی، خدماتی، رفاهی- تفریحی، فضای سبز، اماکن هنری و فرهنگی و … زبانزد و نمونه باشد.

در انتخابات شوراها، تکثر کاندیداها خود نوعی فرصت برای اداره بهتر امور شهر است.

مطرح شدن برنامه های کاندیداها در مدیریت شهری و تلاش برای تبلیغ آن در بین شهروندان فرصتی است که می توان از آن به نفع شهر و شهرداری بهره گرفت.

چنارنیوز، در صدد اجرا و احیاء گفتمانی است که یک طرف آن کاندیداها هستند و طرف دیگر آن کارشناسان و مردم. به باور ما با ایجاد چنین گفتمان در حوزه مدیریت شهری می توان به انتخاب بهترین ها دست یافت و شهر را از وضعیت نابسامان فعلی نجات داد.

چنانچه قبلا نیز گفته ایم، این مهم در اولویت ما خواهد بود تا شهروندان بتوانند با آگاهی و اطلاع رسانی مستند و صحیح و به دور از هیاهوی سیاسی و جناحی، یک انتخاب حرفه ای و درست در مقوله شوراها داشته باشند.

علی احمدزاده فعال اقتصادی و کارآفرین می گوید: ارتقاء درآمدهای پایدار و کلان شهرداری و تعریف جدید از کدهای درآمدزای شهرداری، می تواند یکی از اولویت های اصلی شوراها باشد.

احمدزاده کارآفرین و فعال اقتصادی در پاسخ به خبرنگار چنارنیوز از تعریف جدید کدهای درآمد زای شهرداری سخن می گوید و ادامه می دهد: شوربختانه مشکل همیشگی ما در عرصه مدیریت شهری،وضعیت کم درآمدی آن است و همین نقیصه اساسی، شهرداری قائمیه را در اجرای پروژه های عمرانی در شهر دچار مشکل می کند،چراکه اگر پول نباشد یا پروژه ای تعریف نمی شود یا اگر هم تعریف شد، خوب اجرا نمی گردد.

وی با تاکید بر ایجاد فضای پر شور و نشاط در جامعه در ایام برگزاری انتخابات شوراها و ریاست جمهوری افزود: رسانه ها و مطبوعات نقش تعیین کننده ای در انتخابات اگاهانه مردم دارند.

مردم اول باید بدانند وظایف قانونی و اختیارات واقعی شوراها چیست و بعد از آن با توجه به این اختیارات و وظایف، افراد مختلف را مرتبط با تخصص و مدرک تحصیلی و تجارب و سوابقشان، انتخاب نمایند.تا زمانی که یک نگرش واقع بینانه از اختیارات و وظایف شورای شهر نباشد، نباید انتظار داشت انتخابات آگاهانه باشد.

احمدزاده با اشاره به آراء قومیتی قائمیه در انتخابات، ادامه داد: شهروندان تمامی مناطق بایستی یک جامع نگری در انتخابشان نسبت به حل معضلات تمامی مناطق شهر داشته باشند و اینگونه نباشد که شورای شهر به مناطقی بسیار اهمیت بدهد و به سایر مناطق توجه اندکی کند.

در واقع تعیین کردن اولویت های عمرانی، خدماتی، رفاهی و تفریحی، کارکرد اصلی شورای شهر است و بایستی این تعیین اولویت ها بر اساس مطالعه، نیاز سنجی، امکان سنجی و مشارکت مدنی شهروندان انجام شود.

این فعال اقتصادی با تاکید بر لزوم راه اندازی شورایاری محلات در سطح شهر قائمیه ، بیان کرد: شورایاری ها نمایندگان محلات و مناطق مختلف شهر هستند و می توانند اولویت ها و نیاز های اساسی محلات خود را به اعضای شورا انتقال دهند تا در برنامه ریزی و بودجه بندی لحاظ گردد.

شورایاری ها حلقه واسط بین مردم و نهاد شورای شهر و شهرداری اند و در جهت دهی تصمیم مدیران شهری، نقش قابل توجهی دارند و باید از این پتانسیل در بهبود مدیریت شهری استفاده نمود.

احمدرضا مزارعی فعال اجتماعی فرهنگی در پاسخ به چنارنیوز گفت: بر کسی پوشیده نیست هر انتخاباتی در کشور ما اهمیت خاص خود را دارد در این میان انتخابات شورای شهر به لحاظ ارتباط با توسعه ی شهری و تاثیر مستقیم آن در زندگی مردم و شهروندان اهمیت ویژه ای پیدا می کند و حضور آگاهانه بدون نگاه قومی قبیله ای به این انتخابات می تواند هم در جایگاه شورای منتخب تاثیر بگذارد و هم روند پیشرفت امور را بدنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: انتخاب افراد مسئول و متخصص به عنوان شهروندان فعال و پویا فارغ از جناح بندی های موجود بر این تاثیر گذاری خواهد افزود به گونه ایکه افراد منتخب خواهند توانست در حوزه ی حقوق شهروندان فعال تر باشند.
همانگونه که رهبر انقلاب می فرمایند جایگاه شوراها این است که نظارت کنند، رابط و پیگیر دغدغه های مردم و مسئولین باشند، به درد مردم برسند، زبان مردم باشند و چشم مسئولان.
مزارعی افزود: خیلی از شهرهای کشور به برکت شورای شهر خوب به دستاوردهای خوبی هم رسیده اند ضمن اینکه بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اداره امور کشور باید به اتکای آرای عمومی انجام شود، همانطور که قانون اساسی مقرر نموده است مداخله سیستم در حکومت از طریق ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان، و شوراهای کشور تحقق می یابد.

وی در خصوص ویژگی های یک عضو شورای شهر گفت: اول اینکه دانش و اطلاعاتش به روز باشد یا به عبارتی اندیشه های نو و ایده های جدید داشته باشند.

دوم اینکه اداره شهر را بر اساس نیازهای مردم تنظیم کنند و برنامه مدونی برای هدایت مدیریت شهری و زیر ساخت های آن داشته باشد و سوم اهل عمل باشد و از شعارگرایی پرهیز کنند، شهامت و شجاعت لازم جهت اجرای طرح ها و برنامه های خود داشته باشند.

چهارم بدنبال ایجاد وحدت، همدلی و وفاق شهروندان باشد، پنجم آشنا به حقوق شهروندی بوده و اصول دموکراسی و آزادی بیان را محترم شمارد و از حقوق زنان و کودکان دفاع کند.

ششم از فن بیان و ارتباط موثر برخوردار باشد تا بتوانند از حقوق مردم دفاع نماید و در اخر اینکه خداجو و خدامحور باشد و از مقدسات دینی و احساسات مذهبی مردم به نفع گروه یا جناح سیاسی خود بهره برداری نکند.

وی درباره اولویت کاری شورای بعدی گفت: ساختار عمرانی شهر، عدم وجود پروژه های عمرانی بزرگ، وضعیت بد شهر از نظر فضای سبز و مبلمان شهری، وضعیت نامناسب فضاهای فرهنگی مانند نبود یک سالن اختصاصی نمایش، اتمام پروژه های نیمه تمام و فعال کردن شوراهای محلی و منطقه ای و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری و پرهیز از روزمرگی و ارائه یک دیدگاه راهبردی میتواند اولویتهای یک شورای موفق باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا