اخبار ایراناخبار ویژهبخش مرکزی کازرونبخش هاکازرون

ادعای پيوند ابدي کازرون و چنارشاهيجان

ادعای پيوند ابدي کازرون و چنارشاهيجان

متن پیش رو در بیشاپور منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

با آنکه مدت‌هاست طرح‌هايي مبني بر جداسازي و ايجاد شکاف در گستره‌ي تاريخي و جغرافيايي کازرون دنبال مي‌شود و طي روزهاي گذشته اين مسئله به يکي از برجسته‌ترين خبرهاي شهرستان تبديل شده است، اما مروري بر تاريخ شهرستان کازرون علاوه بر آنکه حکايتي ديرينه از پيوندهاي قومي و فرهنگي و تاريخي اين مردمان با يکديگر را روايت مي‌کند، حکايت‌هاي ناگفته‌ي فراوان ديگري از پيوندهاي عميق تاريخي ميان آنها را نيز بازگو مي‌نمايد. اين سرزمين‌ها در طول تاريخ آنقدر در يکديگر تنيده شده‌اند که حتي اگر تلاش‌هايي براي پاره پاره کردن آنها نيز صورت بگيرد، باز هم اسناد و مدارکي تاريخي وجود دارد که آنها را در پيوندي ابدي قرار مي‌دهد.

به دنبال پيگيري‌هاي سرويس خبري بيشاپور مشخص گرديد که تمام اراضي چنارشيجان وقف حوزه‌ي علميه‌ي شهر کازرون هستند و از ۴۸سهم مربوط به تمامي اين اراضي، ۱۳سهم به اين حوزه مي‌رسد. خواجه حسام‌الدين افشارکازروني و خواجه علي‌قلي‌خان افشارکازروني که بيش از دو قرن پيش مالک منطقه‌ي چنارشيجان امروزي بودند، با انجام اين وقف، پيوندي تاريخي و ابدي ميان سرزميني که امروز به نام چنارشيجان شناخته مي‌شود با شهرستان کازرون پديد آوردند.

يک منبع آگاه در گفتگو با بيشاپور به ارايه‌ي توضيحات بيشتري در اين خصوص پرداخت و گفت: «کل شش دانگ اراضي موسومه به چنارشيجان داراي ۴۸سهم مي‌باشد که از اين ۴۸ سهم، هشت سهم موقوفه خواجه حسام‌الدين افشارکازروني است». وي افزود:« همچنين پنج سهم از اين ۴۸سهم نيز موقوفه خواجه علي‌قلي‌خان افشارکازروني است که اين ۱۳سهم به صورت مشاع هم اکنون مديريت مي‌ شود». وي افزود:…….

يک پژوهشگر تاريخ و فرهنگ کازرون نيز در گفتگو با بيشاپور گفت:« خواجه حسام‌الدين و خواجه علي‌قلي‌خان کازروني دو حاکم کازرون متعلق به سلسله حاکمان افشار کازروني هستند که اين سلسله از دوره صفويه تا بيش از دو قرن بر کازرون حکمراني مي‌کردند و اراضي بسياري را وقف امور خيريه کردند که يکي از مهمترين آنها آب خيرات کازرون بود».
وي گفت:…

اين پژوهشگر گفت: با توجه به اسناد و مکتوبات، نام چنارشيجان از دوره قاجاريه مصطلح شده است و قبل از اين تاريخ با توجه به اسناد وقفي، تنها به شيجان معروف بوده است.

بدون شک مرور و تعمق در اين اسناد تاريخي که از وحدت سرزميني کازرون و چنارشيجان و همچنين از پيشينه‌ي قومي و فرهنگي مشترک آنها گواهي مي‌دهند، امروز بيش از هر زمان ديگري نياز مردم و مسوولين است. به ويژه که در بين آنها فراموش‌کارهاي بزرگ تاريخ وجود دارند که حافظه‌ي تاريخي‌شان به چيزي بيش از چند سال قبل نمي‌رسد و پيوندهاي برادري و خواهري و قومي و فرهنگي ميان مردمان اين سرزمين را فراموش کرده و کل تاريخ را تنها در چند سال قبل خلاصه مي‌کنند.

در شرايطي که طرح سنجيده نشده و به بحث گذاشته نشده‌ي جدايي دو بخش از شهرستان کازرون، باعث ايجاد تنشي شديد ميان اهالي شهرستان شده است و کازرون يک‌پارچه‌ي ديروز را تبديل به آوردگاهي بزرگ براي منازعه‌هاي مجازي و واقعي ميان طيف‌هاي مختلف مردم نموده است، اين نياز اساسي بيش از هرزمان ديگري احساس مي‌شود که به جاي فراموش کردن ريشه‌ها و دميدن بر کوره‌ي تضادها با ارجاع به تاريخ در جستجوي اشتراک‌ها و پيوندها و ريشه‌هاي مشترک باشيم، آن هم در شرايطي که خيلي پيش از اينها تاريخ تکليف همه‌ي ما را مشخص کرده و تا ابد دست هر دو منطقه را در دست يکديگر قرار داده است.

این متن ویرایشی تلخیص شده از خبر اصلی است که در بیشاپور منتشر شده است.

لینک کوتاه:

یک دیدگاه

  1. خب ک چی هرچیم ریشه قومی و فامیلی داشته باشیم از مردم شهرستان رستم و نوراباد ک فامیل تر نیستیم اصلا فامیلم ک باشیم شهرستان شدن ما تاثیری در ارتباط قومیمون نداره از قدیم گفتن دوری دوستی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا